LietuviAI: AI praktinis panaudojimas

Lietuva, būdama maža ir lanksti, jau įrodė savo gebėjimus prisitaikyti prie pasaulinių tendencijų, ypač fintech sektoriuje. Tai rodo, kad turime viską, ko reikia, kad taptume AI praktinio panaudojimo lyderiais.

AI naudojimo galimybės Lietuvoje yra didžiulės. Nuolat kalbama apie AI, tačiau daugelis vis dar nemoka jo efektyviai panaudoti. Lietuvos tikslas turėtų būti tapti valstybe, kurioje žmonės yra geriausi AI taikytojai. Tai reiškia, kad tiek paprastos užduotys, kaip e. laiškų rašymas, tiek sudėtingesnės, kaip naujų verslo sprendimų kūrimas, turėtų būti atliekamos su AI pagalba.

Vienas iš pagrindinių šios vizijos elementų yra švietimas ir informacijos platinimas. Žinios skleidėjai, turėdami svarbų vaidmenį šioje srityje, galėtų organizuoti mokymus, seminarus ir renginius, skatindami visuomenę suprasti ir naudoti AI savo kasdieniame gyvenime. Tai gali apimti įvairias iniciatyvas, pavyzdžiui, nuolaidas ar specialius pasiūlymus tiems, kurie naudoja AI sprendimus.

LietuviAI – AI praktinio panaudojimo koncepcija

Siekiant užtikrinti AI technologijų taikymo atsakomybę ir saugumą, svarbu atkreipti dėmesį į etinius ir reguliacijos aspektus. Etinių klausimų sprendėjai atlieka lemiamą vaidmenį, užtikrindami, kad AI naudojimas būtų atliekamas atsakingai ir atsižvelgiant į reglamentus. Tai reiškia ne tik technologijų saugumą, bet ir privatumo, teisinių aspektų bei etikos normų laikymąsi.

LietuviAI koncepcijoje svarbus aspektas yra ribotų resursų ir talentų efektyvus panaudojimas. Tam būtina sukurti strategines AI kūrimo grupes, kurios galėtų koncentruotis į kelias labai nišines sritis. Tai gali apimti tokius sektorius kaip gynyba, biologija ar lazerių technologijos. Specializuotas dėmesys šiose srityse leistų Lietuvai tapti pirmaujančia valstybe AI taikymo srityje.

Ankstyvųjų AI pritaikytojų statusas suteiks Lietuvai daug privalumų. Tai ne tik padidins šalies patrauklumą technologijų bendruomenėje, bet ir atneš dėmesį iš stambių tarptautinių kompanijų, tokių kaip „OpenAI” ar „Microsoft”. Taip pat, tai leis Lietuvos įmonėms tapti pavyzdžiu, kaip realiai integruoti AI sprendimus į verslo procesus.

+370 613 70 574 info@promptas.lt ChatGPT, dirbtinio intelekto mokymai Lietuvoje

LietuviAI – AI praktinio panaudojimo lyderiai?

Įmonės ir šalys ieškos gerų praktikų, kaip realiai įveiklinti AI – nes įrankių bus daug, bet, kaip naudoti procesuose, nežinos – LietuviAI taps pavyzdys.

LietuviAI – AI praktinio panaudojimo lyderiai?

Turime suprasti, kad netapsime dideliais dirbtinio intelekto (angl. artificial inteligence, AI) kūrėjais. Su savo juokingais biudžetais ir investicijomis galime svajoti kažką ten apie tapimą akademiniais lyderiais, bet būkime realistai – su „OpenAI“ nepakonkuruosime. Tačiau mūsų mažumas čia nėra ribojimas, o kaip tik gali tapti supergalia„, – rašo „Why AI“ įkūrėjas, dirbtinio intelekto treneris Antanas Bernatonis savo komentare portalui VZ.lt.

Praėjusią savaitę dalyvavau Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto darbo grupės posėdyje.  Smagu, kad susirinko tikrai labai gudrių AI galvų, buvo išsakyta daug gerų minčių, buvo ir keli biurokratiniai pakosmosavimai, kur kalbama ir nieko nepasakoma. 

Bet labai pradžiugino darbo grupės atvirumas. Jie tarė: „Norim girdėti, norim idėjų, norim atverti duris, kad netrukdytume, o padėtume veikti.“ Tas ir yra reikalinga: veikti čia ir dabar, suprantant savo kaip šalies stiprybes ir jas išnaudojant”

Planas

Dėl to noriu pasiūlyti pagrindą PRAKTINIAM ir REALIAM planui, ką galim daryt, – ne biudžetus ten kažkur kažkada dėliojant ir patys nesuprasdami, ką darom, o bandydami pasinaudot milžiniška galimybe kaip valstybė ir turėdami labai gerą šansą tam ČIA IR DABAR.

Ko mes norime?

Kaip sakė Elijus Čivilis, „Investuok Lietuvoje“ vadovas, turime išsikelti tikslą, ko mes norime pasiekti, tada ir kelias lengvesnis pasidaro. Jei norim turėti ambicijas, reikia gazuoti

Esam maži ir lankstūs, jau pademonstravom su fintech’ais, kad galim greitai prisitaikyti ir išnaudoti trendus. Kaip sakė Seimo narys Matas Maldeikis, kodėl gi nepasinaudojus E-stijos pavyzdžiu ir patiems nepadarius labai gero PR, kuris galėtų skambėti taip: LietuviAI –  pasaulio AI praktinio panaudojimo lyderiai.

Kaip minėjo ir Gediminas Buivydas, ISM universiteto dėstytojas, savo pasaulinių „ChatGPT“ gal nesukursim, bet kodėl gi netapus geriausiais įrankių pritaikytojais? 

Visi skalambija apie AI ir žodis jau nuvalkiotas, bet naudotis vis dar niekas nemoka. Dešimtis tūkstančių žmonių pasiekiau ir galybę įmonių – visur tas pats: šnekam plačiai, o net ir to paties „ChatGPT“, išskyrus e. laiško atrašymą, nesugebam iššūkiui kilus tinkamai panaudoti. Ir čia visam pasaulyje vaibelis panašus. 

Kodėl gi netapus valstybe, kur žmonės yra geriausiai taikantys AI? 

Pasaulyje visi verkia, kad 40% žmonių reikės persikvalifikuoti. Padarom Lietuvoje super pavyzdį, kur nesvarbu, ar baltą mišrainę gamini, ar giminaičių foto darai, ar naujo darbo ieškai, ar dirbt tingi ir nori mažiau dirbdamas uždirbt daugiau – visur mes su AI eksperimentuojam kaip LietuviAI ir tai skatinam! 

Išsikelkime tikslą kaip Dmitrij Sosunov „Firstpick“ komandoje: naudojam AI visur, išeina ar neišeina, ilgainiui išsigrynins geriausios praktikos. 

Ir kol kiti konkuruos milžiniškų resursų deginime ieškodami šimtams įrankių vieno ar kito vartotojo, mes būsime praktikai. 

Investuokime resursus į realų praktinį kompetencijų kėlimą ar persikvalifkavimą, kuris leis kiekvienam darbuotojui ir organizacijai sukurti daug didesnę pridėtinę vertę. Dėl kompetencijos ir automatizacijos sprendimų organizacijos galės kilti. O iš to visi uždirbsim daugiau, gyvensim geriau ir tada galėsim ir su didesniais žaidėjais pakonkuruot. 

Įgyvendinimas

Dirbtume dėl to visi, bet, pagal E. Čivilio idėją, galime suformuoti tokias partizanines grupes: 

1. Žinios skleidėjai

  • Jie užsiima informacijos plėtra ir skatinimu
  • Grėsmės yra, bet kaip šalis pasirenkame jas priimti. 
  • Kalbam per naujienas, žinias, vedam mokymus, šaukiam:  „Mes galim čia pavaryt ir pakilt į kitą lygį – Let’s Davai!“
  • E-stijoj, pamenu, ateidavau 2019 m. – restoranuose, jei nuskenuodavai savo E-iD, dar ir nuolaidas pietums duodavo!
  • Padarom ir mes kažką, kuo užsidegtume, o eigoj ir žiauriai fainų rezultatų pamatytume. 

2. Etinių klausimų sprendėjai

  • Dirba ties reguliacijomis ir sauga, kad naudotume atsakingai, atsižvelgiant į reglamentus, o ribas tik sveikai peržengiant.

3. Strateginės komandos

Dėl riboto resursų, talentų kiekio turėtume išsiskirti kelias labai nišines sritis, kur per akademiją, tyrimus ir mokslą tikrai pokyčio galėtume atnešti. 

Tai gali būti AI gynyboje, kur jau judame neblogai? Biologijoje? Lazeriuose?  Pasirenkame kelias siauras sritis, ten dedam resursus ir kaip niša su AI būnam pirmi. 

Naudos

Tuomet, kaip ankstyvieji pritaikytojai, gausime žiniasklaidos dėmesio, pastebės ir „OpenAI“, ir „Microsoft“, – visi. 

Dabartiniai ir ateinantys AI verslai ieškos ankstyvųjų naudotojų – Lietuva kaip šalis testavimui gali būti pirmas pasirinkimas? 

Įmonės/šalys ieškos gerų praktikų, kaip realiai įveiklinti AI (nes įrankių bus daug, bet, kaip naudoti procesuose, nežinos) – LietuviAI taps pavyzdys. 

Daug galima čia prisisvaigti, bet svarbiausia – imti ir padaryti pirmą žingsnį. 

Žinau, kad ir kolegos edukatoriai ir „Why AI“ toliau darys viską, kad padėtų žmonėms prisijaukinti šią technologiją praktiškai. 

Kai turime gerą galimybę realiai išsišokt kokybiškai visapusišką vertę gaunant kaip šaliai – gal visai verta? Nes juk mes mokam!

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija. Publikuota portale vz.lt, panaudota autoriaus su AI sugeneruota iliustracija.

Žr. daugiau: AI pritaikymas darbe ir versle

    Susisiekite:
    Dirbtinio intelekto mokymų centras