Europos Sąjunga (ES) neseniai pasiekė svarbų susitarimą, kuris gali pakeisti dirbtinio intelekto (DI) technologijų naudojimą ir reguliavimą visame regione. Susitarimas buvo užbaigtas po intensyvių derybų, kurios truko beveik visą savaitę, įskaitant 24 valandų tarpinstitucinių diskusijų maratoną.
Šis susitarimas iškelia ES kaip pionierę dirbtinio intelekto reguliavimo srityje, leisdamas Europai tapti viena iš pirmųjų didžiųjų pasaulio jurisdikcijų, turinčių specifiškas taisykles, skirtas DI reguliavimui. Viena iš pagrindinių diskusijų temų buvo kaip reguliuoti generatyvinius DI modelius bei biometrinės atpažinties įrankius, tokius kaip veido atpažinimas ir pirštų atspaudų skenavimas.
Pagal naująjį susitarimą, generatyviniai DI modeliai ir bendrosios paskirties DI sistemos prieš jų išleidimą privalės atitikti skaidrumo reikalavimus. Modelių kūrėjai turės pateikti techninę dokumentaciją, laikytis ES autorių teisių apsaugos taisyklių ir suteikti išsamų su duomenimis susijusį aprašymą.
Be to, DI modeliai, laikomi sistemingai rizikingais, privalės atlikti rizikos vertinimus, valdyti galimas grėsmes, informuoti Europos Komisiją apie rimtus incidentus, užtikrinti kibernetinę saugą ir teikti ataskaitas apie jų energetinį efektyvumą. Valdžios institucijos galės vykdyti realaus laiko biometrinę stebėseną viešose erdvėse tik esant realioms ar numatomoms grėsmėms, pavyzdžiui, teroristinėms atakoms, ar ieškant asmenų, įtariamų dėl sunkių nusikaltimų.
Konkretūs įstatymo formuliavimai dar bus svarstomi artimiausiomis dienomis, o naujasis reglamentas turėtų įsigalioti ne anksčiau kaip 2025 m. Formuodami DI aktą, ES pareigūnai ir valstybės narės turėjo rasti pusiausvyrą tarp technologijos rizikų ir siekio neatsilikti technologiniu požiūriu nuo JAV ir Kinijos.