Europos Sąjunga (ES) priėmė pirmąjį pasaulyje Dirbtinio intelekto aktą, siekdama atsakyti į šiuos iššūkius ir užtikrinti, kad DI technologijų naudojimas būtų saugus, etiškas ir skaidrus.
Dirbtinio intelekto aktas yra pirmasis ES ir visame pasaulyje išsamus teisinis reglamentas, skirtas dirbtinio intelekto sistemų reguliavimui. Jis buvo sukurta atsižvelgiant į tai, kad DI sistemos gali turėti didelę įtaką visuomenės gyvenimui, todėl būtina užtikrinti jų saugumą, skaidrumą ir etiškumą.
Europos Komisijos 2021 m. balandžio mėnesį pateikta šio akto versija numato DI sistemų, kurios gali būti naudojamos įvairiose srityse, analizę ir klasifikaciją pagal jų keliamą riziką naudotojams.
ES Dirbtinio intelekto aktas skiria ypatingą dėmesį sistemoms, kurios kelia nepriimtiną ar didelę riziką. Nepriimtinos rizikos kategorijoje yra sistemų, kurios gali manipuliuoti žmonių elgesiu arba atpažinti asmenis naudojantis biometrija realiuoju laiku, naudojimas. Tuo tarpu didelės rizikos DI sistemoms, pavyzdžiui, medicinos prietaisams ar teisėsaugos įrankiams, bus taikomi griežtesni reguliavimo reikalavimai.
Skaidrumo ir inovacijų skatinimas
Vienas iš ES Dirbtinio intelekto akto tikslų – užtikrinti, kad vartotojai žinotų, kada jie sąveikauja su DI sistema. Tai reiškia, kad generatyvinio dirbtinio intelekto, pavyzdžiui, Chat GPT sukurtas turinys lietuviškai, turės būti aiškiai pažymėtas. Be to, aktas skatina inovacijas suteikiant mažoms ir vidutinėms įmonėms bei startuoliams galimybes testuoti ir tobulinti savo DI sistemas saugioje aplinkoje prieš jų komercinį paleidimą.
Vartotojams ES Dirbtinio intelekto aktas užtikrina didesnę apsaugą ir skaidrumą naudojantis DI technologijomis. Dėl griežtesnių reikalavimų ir aiškios klasifikacijos vartotojai gali būti tikri, kad DI sistemos, su kuriomis jie sąveikauja, yra saugios, teisingos ir etiškos. Be to, aktas suteikia galimybę teikti skundus dėl DI sistemų, kurie bus nagrinėjami atitinkamose nacionalinėse institucijose.
Nors ES Dirbtinio intelekto aktas yra žingsnis teisinga linkme, reglamentuojant DI technologijas, jo įgyvendinimas ir poveikis bus aiškūs tik ateityje. Technologijų kūrėjams tai gali reikšti papildomų išlaidų ir biurokratijos, kad būtų laikomasi naujųjų reikalavimų. Tuo pačiu metu, aktas suteikia galimybę ES tapti pasauline DI reguliavimo lydere, nustatant standartus, kuriuos galėtų sekti ir kitos šalys.