Promptų manipuliacijos: kas tai ir kur naudojamos?

+370 613 70 574 info@promptas.lt ChatGPT, dirbtinio intelekto mokymai Lietuvoje

Promptų manipuliacijos: 10 būdų, kaip manipuliuoti dirbtiniu intelektu?

Galimybė manipuliuoti DI rezultatais daro įtaką ne tik verslams, bet ir visai mus supančiai aplinkai – nuo švietimo, meno iki propagandos.

Promptų manipuliacijos: 10 būdų, kaip manipuliuoti dirbtiniu intelektu?
Skaityti toliau
AI prompt ir prompts ChatGPT: kas tai?
AI prompt ir prompts ChatGPT: kas tai?

Autorius: Tomas Staniulis, DI konsultantas

Ar tikrai keli kruopščiai parinkti žodžiai gali suvaldyti pažangiausią DI? Atsakymas yra tvirtas: „taip“. Maža to, naujausi tyrimai rodo, kad kone 85 proc. DI pateiktų rezultatų gali būti patobulinti vos subtiliai pakeitus rašomą promptą (užklausą). Ir ši galimybė manipuliuoti DI rezultatais daro įtaką ne tik verslams, bet ir visai mus supančiai aplinkai – nuo švietimo, meno iki propagandos.

Tomas Staniulis, DI konsultantas

Kas yra promptų manipuliacija?

Taip vadinamas konkretus promptų kūrimo metodas, kuriuo DI sistemos sąmoningai nukreipiamos tam, kad gautum kuo geresnį rezultatą. Šio metodo esmė – strateginis žodžių, frazių ir pačios prompto struktūros parinkimas pirminėje DI modeliui pateiktoje užuominoje.

Kad suprastumėme, kaip veikia manipuliavimas, įsivaizduokime DI kalbos modelį, kuris buvo mokomas naudojant didelius tekstinių duomenų kiekius.

Taigi, gavęs užklausą, DI modelis generuoja atsakymus, remdamasis išmoktais šablonais ir informacija, kuri yra sukaupta jo duomenų bazėje. Vadinasi, įsivaizduodami duomenų bazės sąrangą ir atidžiai formuluodami promptus, galime paveikti DI, kai jis generuotų atsakymą imdamas būtent tas žinias, kurių mums reikia.

Tie, kas dirba su DI, jau yra pastebėję, kad daryti įtaką modeliui nėra sudėtinga – reikia tik skatinti jį pabrėžti tam tikrus aspektus ir sumenkinti kitus. Pavyzdžiui, promptas „apibūdink žaliosios energijos ekonominį poveikį“, sudarys galimybę gauti plačią apžvalgą, o nurodžius „paaiškink, kaip žalioji energija skatina Lietuvos darbo rinką“, dėmesys susiaurės iki vienos valstybės ir darbo vietų kūrimo.

Manipuliavimo pavyzdžių yra daugybė. Klientų aptarnavimo srityje tokią užklausą „kuo aš šiandien galėčiau jums padėti?“ galima patobulinti į „papasakokite apie problemą, su kuria susiduriate, o aš padėsiu ją greitai išspręsti“. Tokie nedideli pokyčiai komunikacijoje gali paskatinti išsamesnius vartotojų atsakymus, todėl ir DI gali suteikti geresnę pagalbą.

10 būdų, kaip manipuliuoti DI

Įrėminimas. Prompto užduotis – aiškiai apibrėžti kontekstą ir laukiamą atsakymą.

  • Pavyzdys: „Papasakok man apie dirbtinį intelektą“.
  • Įrėminantis pavyzdys: „Paaiškink dirbtinio intelekto poveikį šiuolaikinei sveikatos priežiūrai, skirk dėmesio diagnostikos priemonėms ir pacientų priežiūrai.“

Konteksto suteikimas. Pateikus pagrindinę informaciją arba perspektyvą, kuria norima vadovautis, galima gauti kur kas geresnį rezultatą.

  • Pavyzdys: „Apibūdink Eifelio bokštą“.
  • Kontekstinis pavyzdys: „Elkis kaip gidas, apibūdink Eifelio bokšto istoriją, architektūrinę reikšmę, pasakok kaip turistų grupei“.

Vaidmens suteikimas. Šis būdas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių manipuliacijų, kuri leidžia išnaudoti DI modelio gebėjimą imituoti įvairias perspektyvas arba asmenybes.

  • Pavyzdys: „Kokia yra meditacijos nauda?“
  • Vaidmeninis pavyzdys: „Veik kaip psichologas, paaiškink meditacijos naudą psichikos sveikatai.“

Konkretumas ir ribojimai. Konkrečios detalės ir ribojimai gali padėti susiaurinti atsakymus bei paversti juos tikslingesnius.

  • Pavyzdys: „Parašyk istoriją.“
  • Konkretesnis pavyzdys: „Parašyk 500 žodžių apsakymą apie detektyvą, sprendžiantį paslaptį futuristiniame mieste.“

Promptų sekos. Naudojant klausimų ar promptų seką, DI modelį galima nukreipti sudėtingų užduočių keliu, ir net apibrėžti procesą, kuriuo ketinama sekti.

  • Pavyzdys: „Kaip vyksta fotosintezė?“
  • Sekos pavyzdys: „Kas yra fotosintezė? Kokie yra pagrindiniai fotosintezės etapai? Kokią naudą šis procesas teikia augalams?“

Pavyzdžiai ir šablonai. Pavyzdžių ir šablonų pateikimas DI modeliui padeda suprasti pageidaujamą formatą ir stilių.

  • Pavyzdys: „Parašyk motyvacinį laišką“.
  • Šablono pavyzdys: „Parašyk motyvacinį laišką IT programuotojo pareigoms užimti. Pridedu pavyzdį [Įterpkite].“

Modelio žinių panaudojimas. Žinant DI modelio žinių bazės išsamumą ir nurodant konkrečius duomenis, tyrimus ar gerai žinomas sąvokas, galima gerokai pagerinti atsakymo kokybę.

  • Pavyzdys: „Papasakok apie klimato kaitą.“
  • Žinių pavyzdys: „Aptark klimato kaitos poveikį Antarktidos ledynams, remkis naujausiais NASA tyrimais“.

Tono ir stiliaus nurodymas. Tiksliai nurodytas norimas teksto tonas ar stilius gali padėti pritaikyti atsakymą konkrečiai situacijai ar adaptuoti auditorijai.

  • Pavyzdys: „Pateik George’o Orwello romano „1984“ santrauką.“
  • Nurodantis pavyzdys: „Pateik George’o Orwello romano „1984“ santrauką humoristiniu stiliumi, draugišku tonu.“

Kūrybinio mąstymo skatinimas. Tie promptai, kurie skatina DI mąstyti kūrybiškai arba hipotetiškai, gali lemti originalius ir netikėtus atsakymus.

  • Pavyzdys: „Kokios DI naudojimo galimybės švietimo sistemoje?“
  • Kūrybiškas pavyzdys: „Įsivaizduok ateities klasę, kuri jau daug metų dirba su DI technologijomis, aprašyk mokymosi aplinką ir priemones.“

Sąlyginis promptas. Tokių promptų, kurie nurodo konkrečias sąlygas, naudojimas padeda DI suprasti, kaip turėtų būti vykdoma užduotis, ir leidžia siekti efektyvesnio rezultato. 

  • Pavyzdys: „Apibūdinkite sėkmingą verslą“.
  • Sąlyginis pavyzdys: „Apibūdinkite sėkmingą verslą, kuris veikia technologijų srityje ir teikia pirmenybę tvarumui.“
Norite išmokti efektyviau naudotis DI įrankiais savo darbe?

Kur naudojamos promptų manipuliacijos?

Verslas ir rinkodara. Verslo įmonės, o ypatingai – rinkodaros specialistai, puikiai pritaiko promptų manipuliacijas tam, kad pagerintų bendravimą su klientais ir suteiktų išskirtinę vartotojo patirtį. Tikslindami promptus specialistai gerina pokalbių robotų atsakymus, adaptuoja rinkodaros pranešimus ir dar tiksliau analizuoja klientų nuotaikas. Pavyzdžiui, elektroninės prekybos platforma gali naudoti promptų manipuliacijas tam, kad kurtų suasmenintas produktų rekomendacijas, atsižvelgdamos į klientų naršymo istoriją, lūkesčius ir pageidavimus.

Švietimas. Mokytojai, mokymų vadovai ir treneriai, kurie nori sukurti interaktyvią mokymosi patirtį, taip pat dažnai naudojasi promptų manipuliacijomis. Nežymiai keisdami savo kuriamas užklausas, jie gali sukurti originalų ir personalizuotą turinį, kuris atitiktų ugdymosi tikslus ir mokinių poreikius. Pavyzdžiui, DI mokytojas gali naudoti promptų užuominas, kad imituotų realius scenarijus, kurie padėtų mokiniams lavinti problemų sprendimo įgūdžius kontroliuojamoje aplinkoje.

Kūrybinės industrijos. Meno, muzikos ir literatūros srityse manipuliacijos užuominomis leidžia kūrėjams atverti naujas DI galimybes. Visus pradžiugina D. Trumpo memai ar G. Lansbergis su „Balenciaga“. Rašytojai, pateikdami aprašomojo pobūdžio užuominas, gali pasitelkti dirbtinį intelektą istorijų idėjoms generuoti arba personažams kurti. Muzikantai gali eksperimentuoti su dirbtinio intelekto sukurtomis kompozicijomis, įvesdami užuominas, apibrėžiančias muzikos nuotaiką ar stilių. Taigi, galimybės ir toliau plečiasi!

Ar išmoksime gyventi saugiau?

Nors potencialią promptų manipuliacijų naudą galima pamatyti plika akimi, reikia pripažinti, kad kyla ir didelių etikos bei saugumo klausimų. Galimybė daryti įtaką DI veiklos rezultatams gali būti išnaudota piktavalių. Dezinformacija, „fake“ naujienos, propaganda – nenuostabu, kad interneto erdvėje nusikaltimų skaičius auga geometrine progresija.  

Norint spręsti šias etines problemas, būtina kurti DI reguliavimo sistemas. Deja, nors ES parlamentas jau patvirtino DI aktą, Lietuvos valdžia, gyvenanti rinkimų nuotaikomis, į tai per daug nesigilina. Galime džiaugtis nebent tuo, kad mes, kūrėjai, galime naudotis nevaržoma DI įrankių erdve ir nuolat tobulėti.

Autorius: Tomas Staniulis, DI konsultantas

© Bet koks šio straipsnio kopijavimas, platinimas ar republikavimas be rašytinio autoriaus sutikimo yra draudžiamas.

Norite išmokti efektyviau dirbti su DI įrankiais?

    Susisiekite:
    Dirbtinio intelekto mokymų centras